U ovoj jedinici prisjetit ćeš se pravopisnih pravila o pisanju velikoga početnog slova o kojima ste dosad učili.
Pažljivo pročitaj tekst i promotri podebljane riječi. Nakon čitanja odgovori na pitanja.
Marko i Hrvoje najbolji su prijatelji. Žive u Varaždinu. S njima u razred idu Vesna i Ana. One imaju baku u Zagrebu pa često dolaze u naš glavni grad. Marko trenira nogomet, a Hrvoje košarku. Djevojčice više vole čitati. Vesnina i Anina najdraža spisateljica je Sanja Pilić. Pročitale su sve knjige. Marko igra za školski nogometni tim. Markov trener kaže da je najbolji igrač. Vesna sudjeluje u učeničkim natjecanjima u čitanju. Često predstavljaju varaždinske ljepote svojim splitskim, zagrebačkim i osječkim prijateljima koji dolaze u njihov grad.
Promotri koje su vrste riječi obojene kojom bojom. Poveži boju s vrstom riječi.
plava boja | |
crvena boja | |
zelena boja |
Pročitaj tekst i obrati pozornost na označene riječi.
Marko trenira nogomet, a Hrvoje košarku. Djevojčice više vole čitati. Vesnina i Anina najdraža spisateljica je Sanja Pilić. Pročitale su sve knjige. Marko igra za školski nogometni tim.
Označene riječi su opće imenice. Kako ih pišemo u rečenici?
Opće imenice pišu se malim početnim slovom. Ako opća imenica stoji na početku rečenice, piše se velikim početnim slovom.
Pročitaj tekst i obrati pozornost na označene riječi.
Marko i Hrvoje su najbolji prijatelji. Žive u Varaždinu. S njima u razred idu Vesna i Ana. One imaju baku u Zagrebu pa često dolaze u naš glavni grad. Marko trenira nogomet, a Hrvoje košarku.
Označene riječi su vlastite imenice. Kako ih pišemo u rečenici?
Vlastite imenice pišu se velikim početnim slovom.
Pročitaj tekst i obrati pozornost na označene riječi.
Vesnina i Anina najdraža spisateljica je Sanja Pilić. Pročitale su sve knjige. Marko igra za školski nogometni tim. Markov i Hrvojev trener kaže da su oni najbolji igrači.
Označene riječi su posvojni pridjevi koji završavaju nastavcima -ov, -ev ili -in. Kako ih pišemo u rečenici?
Posvojne pridjeve koji su nastali od vlastitih imena i imaju nastavke -ov, -ev, -in pišemo velikim početnim slovom.
Pročitaj tekst i obrati pozornost na označene riječi.
Često predstavljaju varaždinske ljepote svojim splitskim, zagrebačkim i osječkim prijateljima koji dolaze u njihov grad.
Označene su riječi posvojni pridjevi koji završavaju nastavcima -ski, -ški, -čki ili -ćki. Kako ih pišemo u rečenici?
Posvojne pridjeve koji su nastali od vlastitih imena i imaju nastavke -ski, -ški, -čki ili -ćki pišemo malim početnim slovom.
Poslušaj sljedeći zvučni zapis i zapiši sve nazive koje čuješ. U nastavku možeš provjeriti jesi li sve dobro zapisao/zapisala.
IVANIĆ-GRAD
BROD NA SAVI
SLAVONSKI BROD
VELIKA GORICA
VUKOVAR
DELNICE
KRK
MALI LOŠINJ
PULA
ZADAR
BIOGRAD NA MORU
SVETI PETAR U ŠUMI
Točno napisani nazivi:
RAZLIKE U PISANJU VELIKOGA I MALOGA POČETNOG SLOVA
Promotri primjere riječi kojima se značenje riječi mijenja ovisno o pisanju velikog i malog početnog slova.
Republika Hrvatska ima brojne gradove koji privlače svojom poviješću i ljepotom. Pročitaj i poslušaj neke zanimljivosti o nekim hrvatskim gradovima. Obrati pozornost na pisanje velikog početnog slova.
Transkript snimke: Zagreb. Zagreb je glavni grad Republike Hrvatske i najveći grad u Hrvatskoj po broju stanovnika. Šire područje grada okuplja više od milijun stanovnika. Povijesno gledajući grad Zagreb je izrastao iz dva naselja na susjednim brežuljcima, Gradeca i Kaptola, koji čine jezgru današnjega grada, njegovo povijesno središte. Nalazi se na jugozapadnom rubu Panonske nizine podno padina Medvednice, na lijevoj i desnoj obali rijeke Save.
Transkript snimke: Varaždin. Varaždin je grad u sjeverozapadnoj Hrvatskoj smješten uz obalu rijeke Drave, povijesno, kulturno, obrazovno, gospodarsko, sportsko i turističko središte Varaždinske županije, najstarije županije u Hrvatskoj. Nalazi se na raskrižju četiriju velikih, povijesnih regija: Štajerske, Zagorja, Međimurja i Podravine.
Transkript snimke: Split. Split je gospodarsko i kulturno središte Dalmacije te po broju stanovnika drugi najveći grad u Hrvatskoj. Upravno je središte Splitsko-dalmatinske županije. U luci Lori na sjevernoj strani poluotoka nalazi se sjedište Hrvatske ratne mornarice. Gradsko središte čini starovjekovna Dioklecijanova palača iz 4. stoljeća, što je jedinstven primjer u svijetu.
Transkript snimke: Rijeka. Rijeka je najveća hrvatska luka i treći po veličini grad u Hrvatskoj. administrativno je središte Primorsko-goranske županije. Mađarska je vlada još u 19. stoljeću zbog idealnog zemljopisnog položaja i dubine mora u Kvarnerskom zaljevu razvila Rijeku u jednu od najvećih europskih luka i moćno industrijsko središte. Početkom devedesetih godina 20. stoljeća Rijeka se počinje okretati razvoju turizma i uslužnog sektora.
Transkript snimke: Osijek. Osijek je grad u istočnoj Hrvatskoj. Smješten je u ravnici na desnoj obali rijeke Drave između 16. i 24. kilometra od ušća u Dunav. Najveći je grad u Slavoniji, četvrti po veličini grad u Hrvatskoj te je industrijsko, upravno, akademsko, sudsko i kulturno središte Osječko-baranjske županije. Osijek je grad s najviše zelenila i zelenih površina u Hrvatskoj, na području grada nalazi se 17 parkova.
Transkript snimke: Dubrovnik. Dubrovnik je grad na jugu Hrvatske. Administrativno je središte Dubrovačko-neretvanske županije i jedno od najvažnijih povijesno-turističkih središta Hrvatske. Godine 1979. grad Dubrovnik dodan je na UNESCO-ov popis Svjetske baštine. Dubrovnik je bio jedan od središta razvitka hrvatskog jezika i književnosti te su u njemu stvarali mnogi značajni hrvatski pjesnici, dramatičari, slikari, matematičari, fizičari i drugi učenjaci. Danas je poznat po svojoj turističkoj ponudi, a poslužio je i kao kulisa za snimanje serije Igre prijestolja.
Istražimo
Zamisli svoje putovanje oko svijeta. Izradi plan putovanja. Opiši koje bi zemlje posjetio/la, istraži zanimljivosti tih zemalja, stanovnike i gradove. Pri pisanju pazi na pravila o pisanju velikog slova u imenima naseljenih mjesta, stanovnika i posvojnih pridjeva.
U sljedećem zadatku klikni na riječi koje trebaju biti napisane velikim početnim slovom.
Opće imenice pišu se malim početnim slovom. Vlastite imenice uvijek pišemo velikim početnim slovom. Posvojne pridjeve koji su nastali od vlastitih imena i imaju nastavke -ski, -ški, -čki ili -ćki pišemo malim početnim slovom, a one koji imaju nastavke -ov, -ev, -in pišemo velikim početnim slovom.