Sigurno si puno puta čuo/čula kako je automobil prijevozno sredstvo koje se danas uvelike razlikuje od svojih prvih primjeraka. Saznaj više o tome u nastavku.
Primjer 1.
Pročitaj tekst i promotri istaknute glagole.
Povijest razvoja automobila počela je tako što su ljudi pokušali izumiti prijevozno sredstvo koje će se samo pokretati, bez uporabe ljudske ili životinjske snage. U užem smislu, povijest automobila započela je konstrukcijom prvih motora s unutarnjim izgaranjem koji su se upotrebljavali prije današnjih modernih motora. Već je Roger Bacon oko 1250. predvidio pojavu prometnog sredstva koje će se pokretati vlastitom snagom. Talijan Roberto Valturio predložio je 1475. godine izgradnju vozila koje bi pokretala snaga vjetra. Leonardo da Vinci oko 1500. izradio je nacrt samopokretnih kola. Međutim, tek je izum parnoga stroja stvorio nove mogućnosti pa je 1769. Francuz Nicolas J. Cugnot konstruirao prvi automobil na parni pogon.
Ja sam vozio ovakav automobil.
(zvuk starog automobila, zvuk trube)
Ja vozim ovakav automobil.
(zvuk suvremenog automobila)
Usporedimo li rečenice na početku, primjećujemo da jedan vozač govori o svom automobilu iz prošlosti. To smo prepoznali promatrajući glagol u rečenici, a on je u glagolskom vremenu koje nazivamo perfekt.
Perfekt je prošlo glagolsko vrijeme složeno od prezenta pomoćnoga glagola biti i glagolskog pridjeva radnog glagola koji se javlja u rečenici.
Sprezanje glagola u perfektu
MUŠKI ROD ŽENSKI ROD SREDNJI ROD 1. l. jd. (ja) sam gledao 1. l. jd. (ja) sam gledala / 2. l. jd. (ti) si gledao 2. l. jd. (ti) si gledala / 3. l. jd. (on) je gledao 3. l. jd. (ona) je gledala 3. l. jd. (ono) je gledalo 1. l. mn. (mi) smo gledali 1. l. mn. (mi) smo gledale / 2. l. mn. (vi) ste gledali 2. l. mn. (vi) ste gledale / 3. l. mn. (oni) su gledali 3. l. mn. (one) su gledale 3. l. mn. (ona) su gledala
Glagolski pridjev radni dio je glagola u perfektu koji otkriva kojeg je roda i broja glagolsko lice.
Pročitaj sljedeće rečenice kojima se opisuju sličice. U svakoj nedostaje glagolski pridjev radni. Ispod sličica ponuđeni su glagolski pridjevi radni različita roda. Klikom odaberi onaj glagolski pridjev kojim se može dopuniti rečenica o toj sličici.
Marko je _____________ autiće.
Sestra je ____________ Marka.
Dijete je ______________ majku.
Poveži glagolsko lice s točnim oblikom glagola u perfektu.
ja (1. l. jd.) | |
ti (2. l. jd.) | |
on (3. l. jd.) | |
mi (1. l. mn.) | |
vi (2. l. mn.) | |
oni (3. l. mn.) |
Oblik glagolskoga pridjeva radnog mijenja se prema rodu i broju.
Na prazne crte upiši glagolsko lice, broj i rod.
Primjerice, 1. lice jednine, muški rod ili 2. lice množine, ženski rod.
Odredi istaknutim glagolima u rečenicama lice i broj, i to tako da točna rješenja odabereš iz ponuđenih padajućih izbornika.
Perfektom se, osim radnja u prošlosti, može izreći i:
a) buduća radnja:
Zakasnile smo ako nas odmah ne povezeš.
Perfekt kojim se izriče buduća radnja naziva se futurski perfekt.
b) svevremenost:
Došli divlji pa istjerali pitome.
Perfekt kojim se izriče svevremena radnja naziva se svevremenski ili poslovični perfekt (s obzirom na to da se najčešće pojavljuje u poslovicama).
c) stroža zabrana ili zapovijed:
Da si se vratila do deset sati!
Uz glagol u perfektu kojim se izriče zabrana ili zapovijed upotrebljava se veznik da.
Poveži rečenice s obzirom na to je li perfektom u njima izrečena buduća radnja, svevremenost, zapovijed/zabrana ili radnja u prošlosti.
Uzela je knjigu i ušla u autobus. | |
Kako došlo, tako prošlo. | |
Nastradali ste ako vas ovdje vide. | |
Da se nisi maknula iz dvorišta. |
Česte su pogreške i odstupanja u uporabi glagolskoga pridjeva radnog.
Primjerice, nepravilno umetanje glasa j u muškom rodu jednine: vozijo (umjesto vozio), lovijo (umjesto lovio) itd.
Također, nepravilno se izgovaraju i pišu neki glagolski pridjevi radni u ženskome rodu: svidila (umjesto svidjela), volila (umjesto voljela) i dr. S druge strane, neki se glagolski pridjevi radni muškoga roda, prema glagolskim pridjevima radnim ženskog roda, također pišu nepravilno: ponjeo (umjesto ponio), voljeo (umjesto volio) i dr.
Česta je pogreška skraćivanje glagolskoga pridjeva radnog muškog roda: reko (umjesto rekao), došo (umjesto došao). Takvo je skraćivanje dopušteno samo u pjesmama radi ostvarivanja ritma ili podjednakog broja slogova u stihu.
Napiši na praznu crtu infinitiv zadanih glagola perfektu.
Krnji perfekt je onaj koji je izrečen samo glagolskim pridjevom. Najčešće se pojavljuje u 3. licu jednine perfekta glagola koji dolaze s riječju se (npr. obući se, češljati se, sjetiti se, smijati se).
Primjerice, pravilno je reći: Marko se sjetio svojeg profesora povijesti.,
no nije pravilno: Marko se je sjetio svojeg profesora povijesti.
Krnji perfekt upotrebljava se i u živu pripovijedanju jer na taj način rečenica postaje dinamičnija.
Primjerice, u rečenicama: Pukla guma. Stigle nove pošiljke. Uzeli predah i nastavili.
Označi rečenice u kojima prepoznaješ krnji perfekt.
Čestica ni piše se sastavljeno s nenaglašenim (kraćim) prezentom pomoćnoga glagola biti: nisam vozio, nisi vozio, nije vozio; nismo vozili, niste vozili, nisu vozili.
U upitnim rečenicama koje se tvore s pomoću čestice li, glagol u perfektu tvori se od naglašenog (dužeg) prezenta pomoćnoga glagola biti: jesam, jesi, jest; jesmo, jeste, jesu i glagolskoga pridjeva radnog, a između njih umeće se upitna čestica li.
Primjerice: Jesam li vozila prema propisima? Jeste li stigli na vrijeme?
Preoblikuj zadane izjavne rečenice u upitne (s pomoću čestice li).
Pogledaj i poslušaj sljedeći film o prvim automobilima u Hrvatskoj. U nastavku je zapis teksta izgovorenog u filmu kojem nedostaju glagoli u perfektu. Dopuni tekst glagolima koji nedostaju, a kako bi u rješavanju bio što uspješniji / bila što uspješnija, poslušaj tekst nekoliko puta.
Perfekt je prošlo glagolsko vrijeme složeno od prezenta pomoćnoga glagola biti i glagolskog pridjeva radnog glagola.
Glagolski pridjev radni dio je glagola u perfektu koji otkriva kojeg je roda i broja glagolsko lice.
Krnji perfekt je oblik perfekta u kojem u 3. licu jednine izostaje pomoćni glagol, npr. on se nasmijao, a ne on se je nasmijao.