Nabrojati i vrijeme smjestiti te povezati i zaključiti o najvažnijim osobama, pojmovima i događajima iz razdoblja Rimske Republike 1. stoljeća prije Krista.
Politički sukobi u Rimskoj Republici počinju krajem 2. st. prije Krista. U stalnom su političkom sukobu optimati, pripadnici aristokratske zemljoposjedničke stranke koji su pristaše konzervativnih vrijednosti, i populari, pripadnici pučke stranke koji se zauzimaju za promjenu društvenih razlika. Posljednje stoljeće Rimske Republike obilježit će, uz ratove izvan granica Italije, upravo ti unutarnji sukobi koji će na kraju slomiti „javnu stvar”.
Ostende peritiam!
Dopuni rečenicu.
Etimološko podrijetlo riječi republika je u latinskom jeziku. Sintagma od koje je taj pojam nastao znači javna stvar. Ako znamo da se na latinskom stvar kaže
res, rei, f., a javan
publicus, 3, javna stvar će se na latinskome reći
.
Ostende peritiam!
Dopuni rečenicu.
Naziv aristokratske stranke optimati (lat.
optimates) dolazi od superlativa pridjeva
bonus koji glasi
, a naziv pučke stranke populari (lat.
populares) dolazi od imenice koja znači narod, a to je
.
Slijedi pregled najpoznatijih ličnosti koje su obilježile ovaj period.
Tiberije Grakho (Tiberius Gracchus)
Tiberije Grakho
Rimski političar iz 2. st. prije Krista.
Dok je bio na dužnosti pučkog tribuna, suprotstavio se veleposjednicima predloživši 133. g. prije Krista zakon o pravednijoj podjeli državnih zemljišta (ager publicus), tzv. agrarnu reformu. Kada se iste godine ponovno kandidirao, ubili su ga protivnici pod izgovorom da teži za kraljevskom vlašću.
Gaj Grakho (Gaius Gracchus)
Gaj Grakho
Rimski političar i govornik iz 2. st. prije Krista. Kao pučki tribun 123. g. prije Krista nastavio je rad svojega brata Tiberija.
Uz agrarnu reformu želio je ograničiti vlast optimata demokratizacijom rimskog ustava. Osnivao je nove kolonije u Italiji i izvan nje. Poginuo je 121. g. prije Krista u sukobu s optimatima.
Jugurta (Iugurtha)
Jugurta
Kralj u afričkoj državi Numidiji koji je vladao u drugoj polovici 2. st. prije Krista. Prvo je vladao sa svojim bratićima Adherbalom i Hijempsalom, no nakon što je ubio obojicu, zavladao je sam 112. g. prije Krista.
Rimljani su mu objavili rat, koji je zbog korupcije u rimskoj državi bio dug i zamoran. Konačno ga je pobijedio konzul Gaj Marije, nakon čega je Jugurta u zatvoru smaknut 104. g. prije Krista.
Gaj Marije (Gaius Marius)
Gaj Marije
Rimski vojskovođa i političar, živio je na prijelazu iz 2. u 1. st. prije Krista.
Njegov sukob sa Sulom u vezi sa zapovjedništvom u ratu protiv pontskoga kralja Mitridata VI. izazvao je građanski rat 88. pr. Krista. Uvjeti su bile povoljniji za mlađega Sulu i on se morao povući iz Italije. Ipak je preuzeo vlast 86. g. prije Krista, no nakon kratkog je vremena umro.
Lucije KornelijeSula (Lucius Cornelius Sulla)
Lucije Kornelije Sula
Političar i vojskovođa, živio je na prijelazu iz 2. u 1. st. prije Krista. Borio se u mnogim ratovima protiv stranaca, no život mu je obilježio građanski rat protiv populara i Gaja Marija.
Na kraju dolazi na vlast i uvodi diktaturu. Pamti ga se po uvođenju proskripcija – popisa građana koje se stavlja izvan zakona i koje bilo tko može bez ikakve posljedice ubiti. S vlasti se povukao 79. g. prije Krista.
Spartak (Spartacus)
Skulptura Spartaka
Gladijator i vođa velikog ustanka robova na jugu Italije, podrijetlom iz Trakije. 73. g. prije Krista pobjegao je iz gladijatorske škole u Capui, na čelu skupine robova, i počeo se boriti protiv rimske vojske.
Stvorio je veliku ustaničku vojsku, no nije se borio za ukidanje ropstva, nego je želio robove odvesti u Galiju, gdje se većina njih rodila, pa se onda vratiti u Trakiju. Rimski pretor Marko Kras porazio ga je u Bitci u Lukaniji, gdje je hrabri vođa robova i poginuo.
Lucije Sergije Katilina (Lucius Sergius Catilina)
Lucije Sergije Katilina
Rimski političar, veliki pristaša Sule i njegovih proskripcija. Kada mu je bila onemogućena kandidatura za konzulat, skovao je 65. prije Krista plan da se ubiju izabrani konzuli i sruši senatska vlast.
Plan nije uspio, ali to je bio početak urote koja se proširila na cijelu Italiju. Glavni Katilinin protivnik bio je Ciceron, koji je 63. pr. Krista protiv njega izgovorio četiri govora i iste godine kao konzul dao smaknuti petoricu njegovih pristaša. Katilina je pobjegao iz Rima, no ubrzo i poginuo u Bitci pokraj Pistorije 62. g. prije Krista.
Marko Tulije Ciceron (Marcus Tullius Cicero)
Ciceron
Rimski govornik, filozof i političar. Smatra ga se najutjecajnijim rimskim proznim piscem te najvećim govornikom.
Zbog borbe protiv urotnika Katiline dodjeljuje mu se rijedak počasni naslov oca domovine (pater patriae). No ,smaknuvši urotnike bez presude prekršio je rimski zakon, zbog čega je između 58. i 57. g. prije Krista otjeran u progonstvo. U građanskome ratu 49./48. g. prije Krista stao je uz gubitnika Pompeja. Cezar mu je oprostio tu pogrešku. Nakon drugoga trijumvirata smaknut je zbog niza uvreda koje je izgovorio protiv Marka Antonija, a njegova glava i ruke bile su izložene na govorničkome podiju rimskoga foruma.
Gnej Pompej (Gnaeus Pompeius)
Gnej Pompej
Rimski vojskovođa i političar iz 1. st. prije Krista. Nakon pobjeda nad Marijem u Africi, Sula mu je dodijelio nadimak Magnus.
Na povratku iz rata u Hispaniji u Italiju 71. g. prije Krista uništio je veći dio Spartakovih pobunjenika. S Cezarom i Krasom sklopio je Prvi trijumvirat 60. g. prije Krista. Nakon što su umrli njegova žena Julija, Cezarova kći, i Kras, počeo se udaljavati od Cezara, jer su obojica težila za vlašću. U građanskom ratu protiv Cezara poražen je 48. g. prije Krista kod Farsala u Tesaliji. Pobjegao je u Egipat, gdje ga je dao ubiti kralj Ptolemej XIII.
Gaj Julije Cezar (Gaius Iulius Caesar)
Gaj Julije Cezar
Rimski vojskovođa i državnik iz 1. st. prije Krista, patricij, nećak Gaja Marija. Život su mu obilježila mnoga osvajanja i ratovi izvan Italije. 60. g. prije Krista s Pompejem i Krasom sklopio je Prvi trijumvirat, tajni savez čiji je osnovni cilj bio preuzimanje vlasti u državi.
Nakon Krasove smrti sukobio se sa Senatom i s Pompejem i krenuo s vojskom na Rim. Pripisuje mu se da je pri ulasku u Italiju izrekao Alea iacta est! (Kocka je bačena!)i tako počeo građanski rat u kojem je pobijedio i nakon njega u Rim uveo diktaturu. U isto je vrijeme bio u ljubavnoj vezi s egipatskom kraljicom Kleopatrom. Na vrhuncu moći, na Martovske ide 44. g. prije Krista, ubili su ga urotnici iz patricijskih redova na čelu s njegovim posinkom Brutom.
Marko Antonije (Marcus Antonius)
Marko Antonije, Vatikanski muzej
Cezarov rođak, pristaša i vojskovođa. Nakon Cezarova ubojstva sklapa Drugi trijumvirat, javni savez s Oktavijanom, s čijom je sestrom bio u braku, i Lepidom 43. g. prije Krista.
Trijumviri su od Senata dobili velike ovlasti. Nakon pobjede nad Brutom i Kasijem, odlazi na Orijent da smiri nemire. Zaljubio se u Kleopatru i oženio se njome 36. g. prije Krista što je oneraspoložilo Oktavijana pa je nagovorio Senat da novom bračnom paru objavi rat. Rimska vojska pobjeđuje u pomorskoj Bitci kod Akcija 31. g. prije Krista, a ljubavni je par nedugo nakon toga počinio samoubojstvo.
Kleopatra (Cleopatra)
Kleopatra
Egipatska kraljica iz dinastije Ptolemejevića, živjela je u 1. st. prije Krista. Počela je vladati kao suvladarica svojega brata i muža Ptolemeja XIII., koji je ubrzo zavladao sam. Pobijedivši Ptolemeja, Cezar je Kleopatri vratio prijestolje.
Postala je Cezarova ljubavnica te je s njima otišla u Rim. Nakon Cezarova ubojstva vratila se u Egipat i ponovno zavladala. Poslije je postala ljubavnica i žena još jednog Rimljanina starijeg od sebe, Marka Antonija, bivšeg Cezarova vojskovođe. Sudjelovala je na Antonijevoj strani u Bitci pokraj Akcija 31. g. prije Krista. Otrovala se, prema predaji, ugrizom zmije otrovnice. S njom je izumrla dinastija Ptolemejevića, a Egipat je postao rimska provincija.
Oktavijan (Octavianus)
Oktavijan
Unuk Cezarove sestre Julije, kojega je Cezar 45. g. prije Krista posvojio. Nakon Cezarova utemeljio je Drugi trijumvirat s Antonijem i Lepidom. U Bitci kod Filipa pobijedili su urotnike Bruta i Kasija.
U podjeli države među trijumvirima njemu je pripala vlast nad Zapadom. Zaratio je s Ilirima i Panoncima te poslije s Delmatima i sve ih je pokorio. Ubrzo se okrenuo protiv Antonija. Pobijedio je njega i Kleopatru u Bitci pokraj Akcija 31. g. prije Krista. Senat mu je 27. g. prije Krista dao naslov Augustus. Tako se razvilo novo ustrojstvo rimske države, principat, na čelu koje je bio princeps. Bio je to početak Rimskog Carstva i konačni kraj Rimske Republike.
Kartice skrivaju imena osoba važnih za posljednje stoljeće Rimske Republike i događaje ili pojmove povezane s njima. Pronađi parove.
Složi sliku koja prikazuje majku dvojice sinova, a koji su se kasnije u životu proslavili borbom za prava plebejaca i pokušajem provođenja agrarne reforme. Nakon slaganje slike riješi zadatak ispod slagalice.
Ostende peritiam!
Napiši imena dvojice braće koje si prepoznao/prepoznala iz slagalice i stoljeće u kojem su djelovali.
Braća su se zvala
i
, a djelovali su u
st. prije Krista.
QUOUSQUE TANDEM početak je poznate Ciceronove rečenice iz prvoga govora Protiv Katiline, koja u cijelosti glasi Quousque tandem abutere, Catilina, patientia nostra? (Dokle ćeš, Katilino, iskorištavati naše strpljenje?). Taj se citat danas upotrebljava obično samo dvjema početnim riječima kao izraz negodovanja protiv nečije uporne drskosti.
ET TU, MI FILI su, prema rimskom povjesničaru, posljednje Cezarove riječi koje je izgovorio posinku Brutu, jednom od vodećih urotnika i atentatora koji su ga izboli u Senatu. Svetonije kaže da je Cezar to rekao na grčkom: καὶ σύ, τέκνον; prijevod Cezarove rečenice je Zar i ti, moj sine / Zar i ti, dijete?
PAX AUGUSTA je personificirana božica mira u Rimskom Carstvu. Prvi car Oktavijan August posvetio joj je žrtvenik mira Ara pacis Augustae pokraj rijeke Tibera.
Ara Pacis
Provjera znanja
Ostende peritiam!
Označi točan odgovor.
Tiberije i Gaj Grakho nastojali su provesti:
Ostende peritiam!
Označi točan odgovor.
U prvom građanskom ratu sukobili su se:
Ostende peritiam!
Dopuni rečenicu.
Najveći Katilinin protivnik bio je najpoznatiji rimski govornik
.
Ostende peritiam!
Dovuci imena članova Prvog i Drugog trijumvirata u ispravne kolone.