5.4. Stoljeće u kojem je Republika nestajala

Prethodna jedinica

Na početku

STOLJEĆE PROPADANJA

Politički sukobi u Rimskoj Republici počinju krajem 2. st. prije Krista. U stalnom su političkom sukobu optimati, pripadnici aristokratske zemljoposjedničke stranke koji su pristaše konzervativnih vrijednosti, i populari, pripadnici pučke stranke koji se zauzimaju za promjenu društvenih razlika. Posljednje stoljeće Rimske Republike obilježit će, uz ratove izvan granica Italije, upravo ti unutarnji sukobi koji će na kraju slomiti „javnu stvar”.

 Slijedi pregled najpoznatijih ličnosti koje su obilježile ovaj period.

  • Tiberije Grakho (Tiberius Gracchus)

Tiberije Grakho Tiberije Grakho

Rimski političar iz 2. st. prije Krista.

  • Gaj Grakho (Gaius Gracchus)

Gaj Grakho Gaj Grakho

Rimski političar i govornik iz 2. st. prije Krista. Kao pučki tribun 123. g. prije Krista nastavio je rad svojega brata Tiberija.

  • Jugurta (Iugurtha)

Jugurta Jugurta

Kralj u afričkoj državi Numidiji koji je vladao u drugoj polovici 2. st. prije Krista. Prvo je vladao sa svojim bratićima Adherbalom i Hijempsalom, no nakon što je ubio obojicu, zavladao je sam 112. g. prije Krista.

  • Gaj Marije (Gaius Marius)

Gaj Marije Gaj Marije

Rimski vojskovođa i političar, živio je na prijelazu iz 2. u 1. st. prije Krista.

  • Lucije Kornelije Sula (Lucius Cornelius Sulla)

Lucije Kornelije Sula Lucije Kornelije Sula

Političar i vojskovođa, živio je na prijelazu iz 2. u 1. st. prije Krista. Borio se u mnogim ratovima protiv stranaca, no život mu je obilježio građanski rat protiv populara i Gaja Marija.

  • Spartak (Spartacus)

Skulptura Spartaka Skulptura Spartaka

Gladijator i vođa velikog ustanka robova na jugu Italije, podrijetlom iz Trakije. 73. g. prije Krista pobjegao je iz gladijatorske škole u Capui, na čelu skupine robova, i počeo se boriti protiv rimske vojske.

  • Lucije Sergije Katilina (Lucius Sergius Catilina)

Lucije Sergije Katilina Lucije Sergije Katilina

Rimski političar, veliki pristaša Sule i njegovih proskripcija. Kada mu je bila onemogućena kandidatura za konzulat, skovao je 65. prije Krista plan da se ubiju izabrani konzuli i sruši senatska vlast.

  • Marko Tulije Ciceron (Marcus Tullius Cicero)

Ciceron Ciceron

Rimski govornik, filozof i političar. Smatra ga se najutjecajnijim rimskim proznim piscem te najvećim govornikom.

  • Gnej Pompej (Gnaeus Pompeius)

Gnej Pompej Gnej Pompej

Rimski vojskovođa i političar iz 1. st. prije Krista. Nakon pobjeda nad Marijem u Africi, Sula mu je dodijelio nadimak Magnus.

  • Gaj Julije Cezar (Gaius Iulius Caesar)

Gaj Julije Cezar Gaj Julije Cezar

Rimski vojskovođa i državnik iz 1. st. prije Krista, patricij, nećak Gaja Marija. Život su mu obilježila mnoga osvajanja i ratovi izvan Italije. 60. g. prije Krista s Pompejem i Krasom sklopio je Prvi trijumvirat, tajni savez čiji je osnovni cilj bio preuzimanje vlasti u državi.

  • Marko Antonije (Marcus Antonius)

Marko Antonije, Vatikanski muzej Marko Antonije, Vatikanski muzej

Cezarov rođak, pristaša i vojskovođa. Nakon Cezarova ubojstva sklapa Drugi trijumvirat, javni savez s Oktavijanom, s čijom je sestrom bio u braku, i Lepidom 43. g. prije Krista.

  • Kleopatra (Cleopatra)

Kleopatra Kleopatra

Egipatska kraljica iz dinastije Ptolemejevića, živjela je u 1. st. prije Krista. Počela je vladati kao suvladarica svojega brata i muža Ptolemeja XIII., koji je ubrzo zavladao sam. Pobijedivši Ptolemeja, Cezar je Kleopatri vratio prijestolje.

  • Oktavijan (Octavianus)

Oktavijan Oktavijan

Unuk Cezarove sestre Julije, kojega je Cezar 45. g. prije Krista posvojio. Nakon Cezarova utemeljio je Drugi trijumvirat s Antonijem i Lepidom. U Bitci kod Filipa pobijedili su urotnike Bruta i Kasija.

Kartice skrivaju imena osoba važnih za posljednje stoljeće Rimske Republike i događaje ili pojmove povezane s njima. Pronađi parove.

Složi sliku koja prikazuje majku dvojice sinova, a koji su se kasnije u životu proslavili borbom za prava plebejaca i pokušajem provođenja agrarne reforme. Nakon slaganje slike riješi zadatak ispod slagalice.

Provjera znanja

Samostalan rad
Procijenite znanje

Sadržaj