4.3. Rim u srednjoj Dalmaciji

Prethodna jedinica
Sljedeća jedinica

Na početku

Pogledaj kratak videoulomak o caru Dioklecijanu i riješi zadatak ispod njega.

DIOKLECIJAN
Dioklecijanova palača

U osmosmjerci pronađi sljedeće pojmove:

Pronađene pojmove u osmosmjerci možeš označiti na dva načina.

Strelicom miša klikni na svako slovo traženog pojma ili pojam označi povlačenjem miša preko slova koja tvore traženu riječ.

Nakon što si označio cijeli tražen pojam polja će promijeniti boju i riječ će se pojaviti kao cjelina.

PERISTIL
MAUZOLEJ
CARDO
PALAČA
AKVEDUKT

Kartice skrivaju slike i nazive pojedinih dijelova Dioklecijanove palače. Pronađi parove.

Podrumi Dioklecijanove palače jedan su od najbolje očuvanih antičkih kompleksa takve vrste na svijetu. U rimsko doba gradili su se da bi prostori careva stana bili podignuti na gornji kat, ali služili su kao skladišni prostor palače. Podrumi su konstrukcijski građeni kao gornje prostorije pa omogućuju vjernu rekonstrukciju izgleda carskih odaja. Danas se u prizemne dvorane ulazi kroz Porta Aenea, s Rive, ili stubištem s Peristila. Podrumi još nisu potpuno očišćeni i zaštićeni te dostupni javnosti.

Šest kilometara sjeverno od Splita u današnjem Solinu nalaze se ostatci antičkoga grada Salone, glavnoga grada rimske provincije Dalmacije. Salona je prvotno bila luka ilirskih Delmata, a u blizini su bila i grčka naselja Tragurij i Epetij.

Salona se prvi put spominje 119. g. prije Krista kada je u gradu prezimila rimska vojska s prokonzulom Lucijem Cecilijem Metelom koji je poslije, zbog pobjeda nad Ilirima, nazvan Dalmaticus. Nakon građanskog rata između Cezara i Pompeja 48. g. prije Krista., Salona je, sretno ratujući na strani pobjednika Cezara, dobila status rimske kolonije s punim nazivom COLONIA MARTIA IVLIA SALONA. Stara gradska jezgra Salone bila je trapezastog oblika, okružena zidinama i utvrđena kulama. Od toga najstarijeg dijela rimskoga grada očuvan je istočni dio zidina građen od velikih kamenih blokova.

SOLINJANKA

Jedan od najvrednijih spomenika rimske umjetnosti na području Hrvatske jest glava djevojke za koju se vjeruje da pripada Fulviji Plautili (danas poznatijoj pod nazivom Solinjanka). Kao kći pretorijanskog prefekta Gaja Fulvija Plautijana odmalena je bila pripremana za udaju u carsku obitelj. Udala se za Karakalu, sina rimskog cara Septimija Severa.

Brak Plautile i Karakale nije bio ni uspješan ni sretan. Karakalu je na brak prisilio otac, a uz to, prezirao je Plautilina oca Plautijana koji je kćerinom udajom želio ostvariti svoje političke ambicije. No, car je Plautijana pogubio pod optužbom da je težio za carskom vlašću i želio smrt vladajućoj carskoj obitelji. Fulvija Plautila je prognana na Lipare, otočje osamdesetak kilometara od današnje Mesine, a oduzet joj je i naslov Augusta. U progonstvu je živjela sigurno sve dok na vlast nije došao Karakala koji ju je dao ubiti.

 Složi sliku.

Provjera znanja

Samostalan rad
Procijenite znanje

Sadržaj