4.2. Rim u sjevernoj Dalmaciji

Prethodna jedinica
Sljedeća jedinica

Na početku

U ovom modulu proći ćemo kroz neke od najzanimljivijih naselja i lokaliteta poput Burnuma, Asserije, Varvarije i drugih, iz kojih ćemo više doznati o starim Rimljanima i njihovu životu na području sjeverne Dalmacije.

Prisjeti se nastave povijesti iz osnovne škole. Pokušaj prema već svladanjom znanju upariti antičke lokalitete s njihovom današnjom lokacijom.

Burnum

Asseria je jedno od najvažnijih liburnijskih i poslije rimskih naselja na području sjeverne Dalmacije, smješteno na području današnjeg sela Podgrađa, nedaleko od grada Benkovca.

Ova slika prikazuje ostatke antičkog lokaliteta Asseria blizu Benkovca Asseria, ostatci zidina (Carole Raddato)

U predrimsko vrijeme Asseria je bila važno središte ilirskog plemena Liburna. Grad se nalazio na cesti koja je vodila od kolonije Iader (Zadar) prema unutrašnjosti i rimskim naseljima Nedinumu (Nadin), Varvariji (Bribir), Scardoni (Skradin), vojnom logoru Burnumu (Ivoševci kod Kistanja) i Saloni (Solin), glavnom gradu rimske provincije Dalmacije. Veličanstveni ulaz u grad podignut je u čast cara Trajana oko 113. godine. Asseria se pitkom vodom opskrbljivala akveduktom dugim oko 3 km, koji je vodu dovodio s izvora Čatrnje. Gradske zidine bile su široke oko 3 metra, a njihov današnji izgled vjerojatno potječe iz carskog vremena kada su obnovljene starije liburnijske zidine. Forum je bio na mjestu s kojega je pogled sezao na plodna polja.

Cipusi su nadgrobni spomenici cilindričnog oblika. Na vanjskom dijelu nalazi se natpisno polje s osnovnim podatcima o pokojniku poput imena, društvenog statusa, obnašanja javnih dužnosti, članova obitelji, zahvala i slično.

Ova slika prikazuje ostatke cipusa na antičkom lokalitetu Asseria blizu Benkovca Cipusi s područja Asserie

Na vrhu cipusa redovito se nalazio isklesan češer, odnosno pinija. Simbol češera postoji u gotovo svim kulturama svijeta. Kao zimzelena biljka simbol je vječne mladosti i besmrtnosti. Smatralo se da odbija zle utjecaje te da pokojnikovo tijelo štiti od propadanja.

Varvaria je jedan od najvažnijih arheoloških lokaliteta u Hrvatskoj na kojem se može pratiti kontinuirani život od pretpovijesti, liburnijskog doba, rane i kasne antike, starohrvatske povijesti te ranog i kasnoga srednjeg vijeka.

Ova slika prikazuje ostatke antičkog lokaliteta Varvaria blizu Bribira Bribirska glavica

Do dolaska Rimljana to je naselje bilo utvrđena liburnijska gradina, a već u 1. stoljeću opasana je jakim zidinama i dobiva status municipija pod nazivom Municipium Varvariae. Rimsko je doba ostavilo tragove bogate materijalne kulture, poput ostataka antičkih zgrada, zidina, nalaza keramike, oruđa, novca i stakla.

Ova slika prikazuje ostatke mozaika na antičkom lokalitetu Varvaria blizu Bribira Mozaici Bribira

Bribir je prvi spomenuo u svojem djelu car Konstantin VII. Porfirogenet u 10. stoljeću. Na Bribirskoj Glavici je od 11. do 16. stoljeća bilo sjedište moćnoga hrvatskog plemićkog roda Šubića Bribirskih. Oni su bili predci budućim Zrinskima.

Ova slika prikazuje ostatke antičke utvrde Varvaria u blizini Bribira Bribirska utvrda

Pavao II. Šubić Bribirski, knez trogirski i ostrovički (14. st.) je sa ženom Elizabetom Frankopan, krčkom kneginjom, imao sina Jurja III. Godine 1347. Juraj III. je kralju Ludoviku I. Anžuvincu predao Ostrovicu u zamjenu za Zrin, Stupnicu i Pedalj u Slavoniji, čime je utemeljio obitelj knezova Zrinskih. Kad su Turci 1523. g. osvojili Bribir, starosjedioci se počinju raseljavati. Nakon oslobođenja od Turaka u drugoj polovici 17. stoljeća, naseljava se novo stanovništvo u podnožju brda Glavice, na području današnjeg sela Bribira. Hrvatski naziv Bribir nastao je od latinskog naziva Varvaria.

Ova slika prikazuje panoramski pogled s antičkog lokaliteta Varvaria blizu Bribira Panorama Bribira
Zadar i Nin

U osmosmjerci pronađi sljedeća imena:

JUPITER

JUNONA

MINERVA

Pronađene pojmove u osmosmjerci možeš označiti na dva načina.

Strelicom miša klikni na svako slovo traženog pojma ili pojam označi povlačenjem miša preko slova koja tvore traženu riječ.

Nakon što si označio cijeli tražen pojam polja će promijeniti boju i riječ će se pojaviti kao cjelina.

U križaljku upiši mjesta i nazive prema zadanome.

Klikom miša na željeni broj aktivira se odabrani redak ili stupac.

Rješavanje pojma nastavljaš upisivanjem slova putem tipkovnice.

Ukoliko si uvidio da je jedno od slova pogrešno upisano, na željeno se slovo vraćaš strelicama ili klikom miša.

Prelazak na novi pojam dalje možeš vršiti i putem brojčane tipkovnice.

1. Glavni trg u rimskim gradovima

2. Naseobina rimskih građana

3. Latinski naziv za Nin

4. Hrvatski naziv za liburnsko naselje blizu Zadra

5. Mjesto glavne gospodarske djelatnosti u Ninu

6. Hrvatski naziv za ilirsko naselje Iadera

7. Status koji je Zadar dobio krajem 1. st. prije Krista

U križaljku upiši imena rimskih naselja prema hrvatskim nazivima lokaliteta.

Klikom miša na željeni broj aktivira se odabrani redak ili stupac.

Rješavanje pojma nastavljaš upisivanjem slova putem tipkovnice.

Ukoliko si uvidio da je jedno od slova pogrešno upisano, na željeno se slovo vraćaš strelicama ili klikom miša.

Prelazak na novi pojam dalje možeš vršiti i putem brojčane tipkovnice.

1. Današnji grad Zadar

2. Današnji grad Nin

3. Smještena pokraj Benkovca

4. Nalazi se blizu Knina unutar Nacionalnog parka Krka.

5. Smještena pokraj Skradina

LIBURNI su narod koji je živio na području današnje Hrvatske, od Krke (Titius) u Dalmaciji do Raše (Arsia) u Istri te na susjednim otocima. Zapadno od njih bili su Histri u Istri, u Dalmaciji južno od Krke Delmati, a u unutrašnjosti su njihovi susjedi bili Japodi.

Rimljani su s Liburnima i ostalim Ilirima već rano dolazili u sukobe, i to osobito zbog gusarenja. Pošto je pobjednički završio građanski rat i ugušio republikanski pokret, Cezarov nasljednik Oktavijan 35. g. prije Krista naumio je konačno pokoriti buntovne Ilire te je u toj akciji razoružao i Liburne i zaplijenio njihove ratne brodove. Prema Liburnima je u antičko doba bio prozvan ratni brod na vesla (liburna). Materijalna kultura Liburna dobro je poznata iz istraženih naselja i nekropola u Ninu, Zadru, Vrsima i drugim okolnim mjestima.

Ova slika prikazuje antički brod liburna Liburna

NAJMANJA KATEDRALA NA SVIJETU je, prema engleskom arhitektu iz 19. st. Thomasu Jacksonu, crkva sv. Križa u Ninu. Izgrađena je u 9. stoljeću, u doba ranog kršćanstva. Ona je jedini sakralni objekt u Ninu koji je ostao netaknut od izgradnje do danas.

Dugačka je 7,80 m, široka 7,60 m, visoka 8,20 m (unutarnje mjere), a debljina zidova je 57 cm. Izgrađena je na ostatcima antičkih kuća. U doba hrvatskih vladara služila je kao dvorska kapela obližnjega kneževa dvora. Crkva sv. Križa je, zbog položaja prozora i kuta padanja svjetlosti, svojevrstan kalendar jer se prema Sunčevim zrakama može odrediti točan datum solsticija i ekvinocija.

Ova slika prikazuje crkvicu Sv. Križa u Ninu crkva sv. Križa u Ninu

Provjera znanja

Samostalan rad
Procijenite znanje

Sadržaj