1.4. Komparacija pridjeva

Prethodna jedinica
Sljedeća jedinica

Na početku

Forum Romanum

Pojam komparacija znači uspoređivanje. Dakle, ako dvije osobe ili stvari kompariramo, mi ih zapravo uspoređujemo u nekoj njihovoj zajedničkoj osobini, obilježju ili svojstvu.

Razmisli i komentiraj!

Što se uspoređuje u kratkom videoprikazu koji smo pogledali? Kakva se obilježja građevina na Forumu uspoređuju?

Komparacija pridjeva je promjena pridjeva s obzirom na količinu svojstva neke imenice na koju se pridjev odnosi. Na hrvatskom se komparacija pridjeva naziva i stupnjevanje. Postoje tri stupnja u komparaciji pridjeva. To su pozitiv, komparativ i superlativ. Pozitiv izriče neku osobinu ili svojstvo imenice (MUDAR ČOVJEK), komparativom se ta osobina ili svojstvo pojačava (MUDRIJI ČOVJEK), a superlativom se izriče najveća razina te osobine ili svojstva (NAJMUDRIJI ČOVJEK).

Komparativ u latinskom jeziku
U latinskom se komparativ tvori tako da na osnovu pridjeva, koju dobijemo kad u genitivu odbacimo nastavak (-i ili -is), dodajemo nastavak -ior za muški i ženski rod te nastavak -ius za srednji rod.

Tvorba komparativa

Komparativ se deklinira kao pridjev 3. deklinacije s dvama završetcima. U ablativu singulara, genitivu plurala za sva tri roda te u nominativu, akuzativu i vokativu plurala srednjeg roda ima nastavke konsonantskih osnova.

Ab -E
G -UM
N, A, V (srednji rod) -A

Osnova komparativa jednaka je nominativu singulara muškog i ženskog roda što znači da završava na -ior. Kao i pozitiv, komparativ se s imenicom na koju se odnosi slaže u rodu, broju i padežu te se tako i deklinira. Poslušajte i pogledajte primjer. Ispod videosnimke sa zvučnim zapisom, nalazi se i tekst u izvornom obliku.

Deklinacija singulara sintagme prudentior homo
Deklinacija sintagme altius mare

U izricanju poredbe u latinskom se, uz komparativ, najčešće upotrebljava ablativ ili rjeđe quam + nominativ.

Superlativ u latinskom

Superlativ se u latinskom jeziku tvori tako da na osnovu pridjeva, koju dobijemo kad u genitivu odbacimo nastavak (-i ili -is), dodajemo nastavak -issimus. Iznimku čine pridjevi na -er kod kojih se na nominativ singulara muškog roda dodaje nastavak -rimus.


FELIX, -ICIS FELIC-ISSIMUS, 3
CLARUS, 3 CLAR-ISSIMUS, 3
PULCHER, -CHRA, -CHRUM PULCHER-RIMUS, 3
ACER, -CRIS, -CRE ACER-RIMUS, 3


Superlativ se deklinira kao pridjev a- i o-deklinacije i slaže se s imenicom na koju se odnosi u rodu, broju i padežu.

Pri izricanju usporedbe superlativom cjelina u kojoj se ističe imenica na koju se superlativ odnosi, izriče se genitivom.

Npr. rečenica:

Marko je najviši dječak od svih učenika.

na latinskom glasi:

Marcus omnium discipulorum altissimus puer est.

Nepravilna komparacija
Kako u hrvatskom jeziku, tako i u latinskom postoje pridjevi koji imaju nepravilnu komparaciju. Slijede oni koji se često upotrebljavaju u latinskim tekstovima i od kojih su s vremenom nastale latinske izvedenice u mnogim jezicima.
POZITIV KOMPARATIV SUPERLATIV
BONUS, 3 (dobar) MELIOR, MELIUS OPTIMUS, 3
MALUS, 3 (loš) PEIOR, PEIUS PESSIMUS, 3
MAGNUS, 3 (velik) MAIOR, MAIUS MAXIMUS, 3
PARVUS, 3 (malen) MINOR, MINUS MINIMUS, 3
MULTUS, 3 (mnogi) PLUS (gen. PLURIS) PLURIMUS, 3
IUVENIS, E (mlad) IUNIOR, IUNIUS MINIMUS, 3 NATU
SENEX, SENIS (star) SENIOR, SENIUS MAXIMUS, 3 NATU

Komparativi i superlativi ovih pridjeva dekliniraju se jednako kao komparativi i superlativi u pravilnoj tvorbi.

Iznimka su superlativi pridjeva iuvenis i senex kod kojih se deklinira samo prva riječ, a riječ natu uvijek ostaje ista.

Minimus natu u doslovnom prijevodu znači najmanji prema rođenju, a maximus natu znači najveći prema rođenju. Komparativ pridjeva multus u singularu ima samo srednji rod.  

Pronađi parove latinskih i hrvatskih sintagmi.

Komparacija pridjeva

Nakon lekcije o komparaciji pridjeva može se zaključiti da je način izricanja usporedbe u latinskom i hrvatskom jeziku vrlo sličan i da ga lako možemo usporediti i povezati. Uz to, prouči li se pozorno nepravilna komparacija, lakše se mogu razumjeti mnogi latinizmi proizašli iz komparativa i superlativa pridjeva s tom komparacijom, koji se ne upotrebljavaju samo u hrvatskom nego i u drugim jezicima u mnogim izrazima.

Provjera znanja

Samostalan rad
Procijenite znanje

Sadržaj