Najotvorenija CC licencija – dopušta gotovo sve dok god se navodi autor izvornog djela. Djela nastala pod CC BY licencijom mogu se i prodavati, ali mora se navesti ime autora izvornog djela.
Autor je osoba koja stvara izvorna (često kažemo originalna) autorska djela.
Autorsko djelo može biti pjesma, crtež, fotografija, neki tekst, skica, građevina, ali i računalna igrica ili računalni program. Ono je tada izvorno i kreativno. Autorsko djelo je rezultat rada, proizvod, tj. ono što je autor stvorio.
Autori odlučuju na koji način žele dopustiti da se netko koristi njegovim autorskim djelima.
To je uređeno skupom pravila koje nazivamo autorsko pravo ili autorska prava.
Svi tekstovi, crteži i fotografije objavljene na internetu također su djelo nekog autora i one su autorsko djelo. Samim time zaštićeni su autorskim pravima.
Krši li Ana autorska prava kopirajući tekst s interneta za potrebe svojega seminarskog rada ili prezentacije?
Kako bi se pojednostavnio pristup autorskim djelima, koje su autori odlučili ustupiti ostalima na uporabu, osmišljene su licencije. Licencijama autori dopuštaju drugima da se koriste njihovim djelima. Ujedno, licencije omogućuju autorima kontroliranje uporabe tih njihovih djela.
Licencije osiguravaju da se nitko ne može umjesto autora potpisati kao stvaratelj izvornog djela.
CC licencija dolazi od riječi Creative Commons. Izraz Creative Commons mogli bismo prevesti kao kreativno zajedničko dobro.
Creative Commons licencijama autori dopuštaju da se njihovo djelo koristi dok god se njih navodi kao autore.
Tekst, koji je Ana pronašla na internetu, objavljen je pod CC licencijom. Dakle, Ana ne krši autorska prava ako taj tekst iskoristi u svojemu seminarskom radu.
Smije li se Ana potpisati kao autorica teksta pronađenog na internetu i preuzetog s interneta?
Postoji osnovnih CC licencija. Neke su strože, a neke manje stroge, ali sve one podržavaju otvoreni pristup uporabe obrazovnih sadržaja.
Otvoreni pristup izražava se dozvolom uporabe, prepisivanja, mijenjanja i dijeljenja sadržaja koji su nastali u obrazovne svrhe. Takvi se sadržaji nazivaju otvoreni obrazovni sadržaji, eng. Open Educational Resources ili skraćeno OER.
CC BY - Imenovanje
Najotvorenija CC licencija – dopušta gotovo sve dok god se navodi autor izvornog djela. Djela nastala pod CC BY licencijom mogu se i prodavati, ali mora se navesti ime autora izvornog djela.
Što se smije, a što ne s CC BY licencijom.
CC BY -SA (ShareAlike) - Imenovanje, dijeli pod istim uvjetima
Ovom se licencijom također može koristiti, preuređivati i prodavati djela dok god se navodi izvorni autor. Razlika je u tome da se sva daljnja djela, nastala na ovom djelu, smiju licencirati isključivo pod CC BY -SA licencijom.
Osmisli situaciju u kojoj bi neko autorsko djelo zaštitio/zaštitila CC BY -SA licencijom.
Jedan od mogućih scenarija:
Marko je programirao jednu računalnu igricu. Želi je dati na uporabu ostalima i želi da je drugi programeri slobodno dograđuju i poboljšaju dok god njega navode kao izvornog autora i dok god poboljšanu verziju njegove igrice i dijele pod istim uvjetima.
Smatra da CC BY -SA licencija najviše odgovara njegovim željama.
CC BY -ND (NoDerivates) - Imenovanje, bez prerada
Djelo objavljeno pod CC BY -ND licencijom smije se dalje objavljivati, dijeliti ili prodavati dok god se navodi autor izvornog djela i dok god se djelo prenosi u cijelosti i bez izmjena. -ND je kratica od No derivate. Djelo pod tom licencijom se ne smije mijenjati.
Ana je ipak odlučila da će svoju fotografiju objaviti pod nekom CC licencijom. Htjela bi da, tko god preuzme njenu fotografiju, navede nju i izvornog autora i više ne mijenja fotografiju. Ne smeta joj niti da njena fotografija bude uvrštena u udžbenik neke izdavačke kuće.
Pomogni Ani izabrati CC licenciju.
CC BY -NC (NonCommercial) - Imenovanje, nekomercijalno
Kad je nešto nekomercijalno, to znači da nije za prodaju. NC dolazi od riječi Noncommercial.
Radove, koji su objavljeni pod CC BY-NC licencijom, može se preuzeti u cijelosti ili samo dio, mogu se uređivati i mijenjati, ali se ne smiju prodavati.
Ana je pronašla na internetu fotografiju koju želi malo preurediti. Fotografija je objavljena pod CC BY -NC. Ani se njezina preuređena slika tako svidjela da je želi objaviti na portalu za prodaju fotografija. Smije li Ana to učiniti?
Smije li Ana zaštititi svoju uređenu fotografiju pod licencijom © Sva prava pridržana?
CC BY -NC -SA - Imenovanje, nekomercijalno, dijeli pod istim uvjetima
Osim što se mora navesti izvornog autora, novo se djelo mora objaviti pod istom licencijom. Novo djelo ne smije biti komercijalno (NC), tj. ne smije biti na prodaju jer ni originalno djelo to nije.
Istraži i objasni pod kojom je licencom objavljen ovaj DOS (digitalni obrazovni sadržaj).
CC BY -NC -ND - Imenovanje, nekomercijalno, bez prerada
Ovo je najstroža od svih šest CC licencija. Ona dopušta samo da se nečije autorsko djelo koristi u nekomercijalne svrhe, tj. da djelo ostane besplatno, da se navede izvornog autora i da se uopće ne mijenja izvorni uradak.
Ani ne smeta da netko zarađuje na njezinoj slici, bilo joj je važnije da je nitko više ne mijenja. Zbog toga se odlučila za CC BY -ND licenciju, inače bi izabrala CC BY -NC-ND.
Želimo li biti sigurni da ne kršimo nikakva autorska prava, pri pretraživanju ćemo se koristiti specijaliziranim tražilicama koje izlistavaju isključivo tekstove, videozapise, fotografije ili ilustracije objavljene pod nekom CC licencijom.
Jedna od takvih tražilica je i ova.
Sad već znaš korake u pretraživanju interneta. Posloži ispravnim redoslijedom korištenje CC Search tražilice.
Ako se koristi Googleova tražilica za pretraživanje interneta, dobro je u alatima, pod Dozvole korištenja, uključiti opciju koja nam najviše odgovara.
Uključimo li nekomercijalno korištenje, dobit ćemo u pravilu više rezultata. Tu mogućnost ima samo pretraživanje slika.
Upoznao/upoznala si se s pojmom autorskog djela, autorskih prava i s pojmom licencija pod kojim se neki sadržaj objavljuje.
Sigurno se ne bi osjećao/osjećala dobro kada bi otkrio/otkrila kako je netko iskoristio tvoj crtež i kako je taj crtež objavljen na internetskim stranicama škole ili u školskom listu kao crtež nekoga drugog učenika.
Već smo govorili da pravila ponašanja iz stvarnog svijeta trebamo preslikati i na ponašanje u virtualnom svijetu.
Zbog toga, treba uvijek, prije nego što se koristimo sadržajem s interneta, provjeriti pod kojim je uvjetima taj sadržaj objavljen. Treba provjeriti i smijemo li se njime koristiti i pod kojim uvjetima.