istraživati glavne komponente uobičajenih digitalnih sustava, određivati osnovne funkcije i veze s drugima, istraživati kako se takvi sustavi mogu povezivati mrežom i kako razmjenjivati podatke
koristiti mogućnosti sustava za pohranjivanje i organizaciju datoteka
Otvori program za crtanje i nacrtaj grozd s velikim zrnima.
U zrna ispiši izraze na koje te asocira riječ MREŽA.
Koliko si bobica ispisao?
Svoje asocijacije podijeli s učenicima iz razreda.
Izradite zajedno razredni grozd asocijacija o temi MREŽA.
Je li nekoga riječ mreža asocirala na MREŽU RAČUNALA?
Možda je tebe riječ mreža asocirala na MREŽU RAČUNALA?
Opiši u jednoj ili dvjema rečenicama što bi za tebe bila MREŽA RAČUNALA!
Većinu uređaja i dijelove računala poznaješ iz Edutorija, i to iz prvog modula informatike petog razreda, ali i iz svakidašnjeg života. Pronađi označene dijelove računala na donjoj slici i prisjeti se njihova značenja.
Slika prikazuje jednu suvremenu računalnu učionicu. Na slici je označeno i uređaja koji nisu obrađeni u 1. modulu. Pronađi ih još jedanput i pozorno pročitaj njihova objašnjenja.
Računalne mreže i mrežna oprema
U interakciji su označeni i dijelovi koji čine mrežnu opremu. Mrežnu opremu, u pravilu, ima svaka računalna učionica. Kažemo da su današnje suvremene računalne učionice umrežene. Ni kod kuće nije više neobično imati umrežene uređaje kao što su stolno računalo, prijenosno računalo, tablet i pametni telefoni. Sve češće susrećemo i pisače i TV prijamnike koji su umreženi sa spomenutim uređajima.
"Umreženo" znači povezano u jednu cjelinu, povezano u računalnu mrežu.
Računalna mreža ili mreža računala je skup povezanih računala i ostalih mrežnih uređaja koji mogu međusobno komunicirati i razmjenjivati podatke.
Već povezana računala čine računalnu mrežu ili mrežu računala.
Zahvaljujući mreži i mrežnoj opremi, računala se povezuju i podatci putuju mrežom s jednog računala na drugo ili se ispisuju na udaljenome mrežnom pisaču. Sva se računala u mreži mogu povezati na internet.
Internet je također računalna mreža. Kažemo da je internet globalna mreža ili mreža svih mreža.
Internet se sastoji od snažnih računala koja su stalno uključena i dostupna i nude razne informacije i usluge i od računala koja se spajaju, prema potrebi, traže informacije i koriste se internetskim uslugama.
U trenutku kada je spojeno na internet, tvoje je računalo sastavni dio internetske mreže.
Mrežna oprema je oprema potrebna za umrežavanje uređaja u mrežu računala. U mrežnu opremu spadaju: UTP (engl. Unshielded Twisted Pair) kabel, mrežna kartica (engl. Network card, Network adapter), preklopnik (engl. switch), usmjernik (engl. router). Mrežni ormar također pripada u mrežnu opremu.
UTP kabel (engl. Unshielded Twisted Pair)
Okreni
Kabel koji se koristi za umrežavanje računala u računalnu mrežu. UTP kabel (engl. Unshielded Twisted Pair) priključuje se s jedne strane u mrežnu karticu računala (engl. Network card, Network adapter), a na drugoj strani u preklopnik (engl. switch). Na taj su način sva računala međusobno povezana.
Povratak
Mrežna kartica (engl. Network card, Network adapter)
Okreni
Svako računalo, koje se želi povezati u računalnu mrežu, mora imati mrežnu karticu. Ona omogućuje svakom računalu izmjenu podataka u mreži. Danas, u pravilu, sva računala imaju ugrađenu mrežnu karticu i ona je standardni dio računala.
Povratak
Na drugoj strani UTP kabela (engl. Unshielded Twisted Pair) nalazi se...
Preklopnik (engl. switch)
Okreni
Uređaj koji omogućuje spajanje većeg broja računala u računalnu mrežu. Preklopnik (engl. switch) prepoznaje kojem su računalu u mreži namijenjeni podatci i šalje podatke isključivo tom računalu, a ne svim računalima u mreži.
Povratak
Usmjernik (engl. router)
Okreni
Mrežni uređaj koji služi za povezivanje različitih vrsta mreža, npr. računalnu mrežu učionice ili kućnu mrežu povezuje s internetom.
Usmjernik (engl. router) obično ima i mogućnost bežičnog spajanja. To prepoznajemo po anteni.
Povratak
Označi dijelove mrežne opreme.
null
null
Bežično povezivanje digitalnih uređaja u mrežu
Želimo li spojiti svoje digitalne uređaje na dostupnu bežičnu mrežu, na svojim digitalnim uređajima to moramo omogućiti i podesiti.
Koraci podešavanja vrlo su slični na svim uređajima.
Korak 1. Pronaći na svojemu digitalnom uređaju Postavke
Korak 2. Uključiti Wi-Fi
Korak 3. Izabrati željenu dostupnu bežičnu mrežu
Korak 4. Upisati zaporku ako je mreža zaštićena i ako se prvi put spajamo na odabranu mrežu.
Praktična vježba
Služeći se ovom simulacijom, uvježbaj kako namjestiti spajanje digitalnog uređaja u bežičnu mrežu.
Praktična vježba
Spoji svoj digitalni uređaj u dostupnu bežičnu mrežu.
Ako ne znaš zaporku, kada se spajaš na kućnu mrežu – zamoli roditelje da ti je kažu. Ako je riječ o bežičnoj školskoj lokalnoj mreži – zamoli učitelja/učiteljicu da ti kažu zaporku.
Nemoj se spajati na javne mreže bez znanja roditelja.
Kako uključiti mobilne podatke na digitalnom uređaju
Da bi se mogli uključiti mobilni podatci na digitalnom uređaju, digitalni uređaj mora imati ugrađenu tzv. SIM karticu koju dobivamo od mobilnog operatera.
Zanimljivost
SIM (Subscriber Identity Module) kartica. Sadržava informacije o telefonskom broju, podatke o operateru, adresar, sms poruke... SIM karticu možemo premjestiti u drugi uređaj i sve što se nalazi na njoj dostupno je i na novom uređaju.
Postoji više vrsta SIM kartica. One se razlikuju po veličini, ali i po načinu obračunavanja troškova nastalih njihovom upotrebom.
Postoje prepaidipostpaidkartice. Na prepaid karticama iznos se uplaćuje unaprijed na račun i onda ga se troši, a kad je riječ o postpaid karticama, davatelj usluga izdaje račun na kraju obračunskog razdoblja.
Prve kartice izrađene su 1991. godine i bile su velike kao današnje kreditne kartice.
Mobilni operater je tvrtka koja nudi usluge mobilnog telefoniranja i mobilnog spajanja na internet. Najpoznatiji mobilni operateri u Republici Hrvatskoj su T-Com, A1, Tele2, Bonbon.
Praktična vježba
Uključiti mobilne podatke nije teško. S pomoću ove simulacije uvježbaj kako se uključuju i kako se isključuju mobilni podatci na digitalnom uređaju.
Ne zaboravi isključiti mobilne podatke kad ti više nisu potrebni.
Praktična vježba
Uključi, a zatim isključi mobilne podatke na svojemu digitalnom uređaju.
Dijeljenje mapa i datoteka u mreži
Zahvaljujući umreženim računalima i ostalim digitalnim uređajima, podatke ne moramo isključivo spremati na disk lokalnog računala.
Mape i datoteke možemo i dijeliti. Na taj način im možemo pristupati s bilo kojeg računala u mreži.
Praktična vježba
S pomoću ove simulacije nauči podijeliti mape i datoteke s ostalim računalima i uređajima u mreži. Sljedeća simulacija prikazuje dijeljenje mapa i datoteka s ostalim računalima u mreži u operativnom sustavu Windows.
Praktična vježba
Podijeli svoje mape i datoteke s ostalim računalima i uređajima u mreži.
...i na kraju
Mrežna oprema je sve jeftinija i jednostavnija za podešavanje i uporabu . Danas gotovo nema tvrtke koja nema svoju lokalnu mrežu. Prednosti umreženosti su velike – štedi se, ponajprije, vrijeme i novac. Podatci znatno brže putuju i informacije postaju dostupne gotovo u trenu. Uz podatke, dijele se i uređaji. Tako je, na primjer, dovoljno imati jedan pisač u mreži i on treba biti dostupan svim uređajima u toj mreži. Dijeli se i internetska veza. Sva umrežena računala mogu se povezati na internet ako lokalna mreža ima vezu prema internetu.
Riješite još i križaljku kako biste se podsjetili novih pojmova koje ste naučili u ovoj jedinici (odgovore unesite velikim tiskanim slovima):