Kao što je na početku drveni čovječuljak običan komad drva, tako i računalo nije ništa drugo nego ogromna količina lima i plastike. Tu količinu lima i plastike treba složiti i urediti. Kod računala nije kao kod drvenog čovječuljka potrebna čarolija kako bi ta nakupina lima i plastike "oživjela", nego je potrebna programska podrška, odnosno programi. Programi su jezik pomoću kojega ta nakupina lima i plastike "komunicira".
Program je niz naredbi zadanih računalu koje ono razumije i izvršava ih točno onim redoslijedom kojim su naredbe zadane. Program se piše u nekom od programskih jezika.
Računalo može imati razne programe, ali jedan skup programa važniji je od svih ostalih i bez njega računalo ne može funkcionirati. Taj skup programa „oživljuje računalo“.
Nazivamo ga OPERACIJSKI SUSTAV.
Operacijski sustav pokreće se pri uključivanju računala, nakon što je program (koji je zapisan u memoriju računala) provjerio ispravnost rada svih sklopova računala i utvrdio da je sve u redu.
Operacijski sustav jest skup programa koji upravljaju radom računala i svim njegovim dijelovima (sklopovlje) i programima i podatcima. Operacijski sustav omogućuje komunikaciju između korisnika i računala.
Svakom novom verzijom operacijskog sustava nastoji se pružiti i osigurati jednostavnije i intuitivnije korištenje njegovim mogućnostima. Zato kažemo da su današnji operacijski sustavi i programi korisnički orijentirani odnosno usmjereni prema korisniku (eng. user friendly ).
Danas možemo upotrebljavati više programa odjedanput i imati otvorene/aktivne različite dokumente, jednostavno se prebacivati iz jednog dokumenta u drugi, a moguće je i da više korisnika istodobno radi na jednom dokumentu. Sve nam to omogućuje operacijski sustav.
Najčešći operacijski sustavi jesu sljedeći:
Linux je najpoznatiji besplatni operacijski sustav. Windows i MacOS i iOS komercijalni su operacijski sustavi (oni koji se plaćaju). Razvile su ih tvrtke Microsoft i Apple. Android je najmlađi operacijski sustav i postavlja se na mobilne uređaje.
Windows i iOS također možemo pronaći na mobilnim uređajima, a Linux je predviđen isključivo za postavljanje na računalima.
Windows phone su pametni telefoni s operacijskim sustavom Windows, a iPhone sa sustavom iOS.
Linux upotrebljavaju superračunala diljem svijeta. Čak i operacijski sustav Android rabi Linux jezgru.
Istraži spomenute operacijske sustave i o njima izradi umnu mapu. Svaki operacijski sustav neka ima pripadajuću granu, a onda se grane dalje dijele...
Za svaki operacijski sustav navedi:
Saznaj:
Nakon uključivanja računala pomoću gumba za uključivanje, pričekamo da se operacijski sustav pokrene, te uskoro na zaslonu ugledamo radnu površinu.
Radnu površinu možemo prilagođavati svojim potrebama.
Slike radnih površina u različitim operacijskim sustavima.
Osnovne radnje s ikonama, bez obzira na to predstavljaju li one mapu, program, datoteku ili prečac, jesu sljedeće:
Isprobaj samostalno sve osnovne radnje s ikonama.
Kao što je urednost važna u svakidašnjem životu, tako je jednako važno organiziranim i urednim održavati i digitalni prostor. Biti uredan i organiziran vrlo je praktično i te osobine podižu našu produktivnost - brži smo u obavljanju obveza i zadataka. Urednost gradi i naše samopouzdanje i pridonosi osjećaju uspješnosti.
Ana želi urediti radnu površinu svojeg računala kako bi joj rad na računalu bio ugodan. Želi da su joj omiljeni programi i dokumenti kojima se često koristi nadohvat ruke. Međutim, radna joj je površina puna ikona raznih fotografija i prezentacija. Ono što traži nikako ne može odmah naći.
Pomogni Ani urediti prostor za rad na računalu.
Ovisno o tome što ikona označava, dvoklikom (dvostrukim klikom) na ikonu otvaramo mapu, dokument, program ili vezu do koje nas vodi prečac.
Jedno im je zajedničko. Svi se otvaraju u prozoru. Svi prozori imaju neke zajedničke elemente.
Procijenite svoje znanje...