Ako plastični štap naelektriziramo, trljajući ga vunenom krpicom, hoće li privući papiriće ili željeznu spajalicu? Naelektrizirani plasični štap privlaći papiriće, ali može privući i spajalice zbog pojave influencije u metalima.
Ako prinesemo magnet, što će on privući?
Magnet će privući željeznu spajalicu.
Veza između električnih i magnetskih pojava postoji. To je pokazao Oerstedov pokus. Vodič kojim teče struja stvara magnetsko polje.
Može li se obratno, s pomoću magnetskog polja stvoriti električna struja?
Rješenje je pronašao britanski znanstvenik Michael Faraday 1831. godine, upotrebljavajući magnet i zavojnicu.
Imamo zavojnicu, magnet i voltmetar s nulom u sredini skale. Zavojnicu spojimo na voltmetar. Uočite da nije spojena na izvor električne struje.
Na krajevima zavojnice stvara se napon koji se zove inducirani napon.
Pojavu nastanka električne struje u promjenjivom magnetskom polju nazivamo elektromagnetska indukcija.
Ovisno o brzini i smjeru pomicanja magneta, nastaje električna struja u zavojnici koja periodično mijenja svoj iznos i smjer. Takva struja zove se izmjenična struja.
Električna struja inducira se samo kad se magnet i vodič gibaju jedan u odnosu na drugi.
Generator izmjenične struje je uređaj koji proizvodi izmjeničnu struju. Električni generator pretvara mehaničku energiju u električnu. Generator se sastoji od rotora i statora. Magnet je na rotoru, a zavojnica na statoru. Rotiranjem magneta nastaje promjenjivo magnetsko polje koje u zavojnici uzrokuje pojavu elektromagnetske indukcije i nastaje izmjenična struja. Ako se zamjene elementi statora i rotora, uređaj će raditi, bitno je da postoji promjenjivo magnetsko polje.
Nikola Tesla (1856. - 1943.) bio je veliki zagovornik upotrebe izmjenične struje. Izumio je generator i transformator izmjenične struje te osmislio prijenos višefaznih izmjeničnih struja i njihovu primjenu u izmjeničnim elektromotorima. Prema njegovoj ideji sagrađena je prva hidroelektrana na slapovima Niagare. Ta je hidroelektrana proizvodila izmjeničnu struju koja se dalekovodima vodila do udaljenih gradova. Elektrane koje su proizvodile istosmjernu struju zbog velikih su gubitaka prenosile električnu energiju samo nekoliko kilometara. Teslini izumi vezani za izmjeničnu struju omogućili su proizvodnju, prijenos i upotrebu električne energije.
Teslina zavojnica (Teslin transformator) s promoću elektromagnetske indukcije proizvodi visoke napone velikih frekvencija. Primar se sastoji od zavojnice s malo namotaja, kondenzatora i iskrišta. Sekundarna zavojnica ima puno namotaja i nalazi se unutar primara. Primar i sekundar su u rezonanciji. Teslin transformator nema željeznu jezgru kako bi gubici energije bili što manji. Budući da nastaje visokoinducirani napon, iz sekundara izbijaju iskre, a jako elektromagnetsko polje može izazvati luminiscenciju u fluorescentnim žaruljama (koje nisu vodičem povezane sa sekundarom).
Elektrane proizvode električnu energiju s pomoću generatora.
Hidroelektrane pretvaraju mehaničku energiju vode u električnu energiju. Voda pokreće turbinu koja je povezana s generatorom. Turbina se vrti i pri tome njena kinetička energija prelazi u električnu energiju u generatoru.
Elektromotor je uređaj koji električnu energiju pretvara u mehaničku. Načelo rada elektromotora također je elektromagnetska indukcija. Elektromotore nalazimo u svim uređajima koji se koriste električnom energijom za stvaranje mehaničke energije, npr. ventilator, električni tramvaj, sušilo za kosu.
Michael Faraday (1791. - 1867.) bio je britanski fizičar i kemičar, koji je ostvario mnogo otkrića na području elektromagnetizma i elektrokemije. Otkrio je elektromagnetsku indukciju, zakone elektrolize, benzen, Fardayev kavez. Proučavao je difuziju, polarizaciju svjetlosti te različita djelovanja električnih i magnetskih polja.
Transformator je uređaj koji mijenja napon i jakost struje. Sastoji se od primarnog i sekundarnog namotaja žice često povezana željeznom jezgrom. Namotaji se nalaze blizu jedan drugom kako bi se omogućila međusobna elektromagnetska indukcija.Primarnim namotajem teče izmjenična struja, čiji se smjer i iznos mijenjaju u vremenu , te stvara promjenjivo magnetsko polje. Takvo magnetsko polje će inducirati napon u sekundarnom namotaju. Elektromagnetskom indukcijom napon struje primarnog namotaja transformira se u viši ili niži napon u sekundarnom namotaju. Omjer napona u primaru i sekundaru je proporcionalan omjeru broja namotaja u primaru i sekundaru .
Omjer električne struje primara i sekundara je obrnuto proporcionalan broju namotaja.
Dalekovodima teče struja visokog napona (do
), čime se smanjuju gubici transporta električne energije od proizvođača do potrošača. U trafostanicama se visoki napon transformatorima prebacuje na
Elektromagnetskom indukcijom nastaje izmjenična struja. Primjenu imamo u brojnim uređajima koji pretvaraju mehaničku energiju u električnu i obratno.
Indukcijska ploča
Indukcijska ploča je ploha za kuhanje na električnom štednjaku. Posuda za kuhanje zagrijava se u vrlo kratkom vremenu, jer se toplina razvija na samom dnu posude. Indukcijska ploča radi na principu elektromagnetske indukcije. Ispod ploče štednjaka su namotaji žice kojima prolazi izmjenična struja koja stvara promjenjivo magnetsko polje. Elektromagnetskom indukcijom nastat će inducirana struja u dnu posude. Zbog otpora se električna energija pretvara u toplinu i dno posude za kuhanje se zagrijava.
Na takvim štednjacima upotrebljava se posebno posuđe.
Napon na krajevima zavojnice nastaje kad magnet:
U zavojnici će se inducirati struja ako se ona nalazi u:
Elektromotori pretvaraju mehaničku energiju u električnu.