European Union flag

Izolacija molekule DNA u vlastitoj kuhinji

Aktivnost za samostalan rad
U jedinici DOS- a: 1.1. Osnove molekularne biologije
Trajanje: 3 školska sata
 

NASLOV: Izolacija molekule DNA u vlastitoj kuhinji


RAZRADA:
U forenzičkim laboratorijima prvi korak nakon sakupljanja bioloških uzoraka primjerice krvi, dlake ili sperme jest izolacija molekula DNA iz tih uzoraka. Međutim za izolaciju DNA molekula nije potreban dobro opremljen forenzički laboratorij već ju je moguće provesti i u vlastitoj kuhinji koristeći svima dostupan pribor i materijal. Pri tome su osnovni koraci izolacije molekule DNA u kuhinji i u laboratoriju identični.

Za izolaciju molekule DNA potrebno vam je: 

  • biološki biljni materijal po izboru (sjemenke graška, plod banane, jagode ili nešto drugo po izboru)
  • kuhinjski mikser ili tarionik s tučkom
  • voda
  • deterdžent za pranje posuđa
  • sok svježeg ananasa ili tekućina za leće
  • medicinski alkohol
  • staklena čaša
  • stakleni štapić
  • epruveta

Prisjetite se što znate o građi stanice, biomembrana i molekule DNA te pretpostavite koja je uloga kuhinjskog miksera, deterdženta, soka od ananasa odnosno tekućine za leće te medicinskog alkohola u izolaciji molekula DNA. Točnost svojih pretpostavki možete provjeriti u tablici s objašnjenjima postupka izolacije molekula DNA.
 

Redni
broj
 
Postupak Objašnjenje
1.

Šaku graška (ili neki drugi biljni materijal po izboru) sameljite kuhinjskim mikserom ili u tarioniku. Samljeveni materijal stavite u čašu te dodajte otprilike toliko vode koliko ima biljnog materijala.

Molekula DNA nalazi se u jezgri stanica što znači da je okružena staničnom membranom i jezgrinom ovojnicom, a u biljnim stanicama i staničnom stijenkom. Staničnu stijenku može se uništiti mehanički - mljevenjem pomoću kućnog miksera ili u tarioniku. Stanična membrana i jezgrina ovojnica građene su prvenstveno od fosfolipida pa se mogurazoriti kuhinjskim deterdžentom.
2. Dekantirajte tekućinu u epruvetu do ⅓ njenog volumena. Dodajte desetak kapi deterdženta, pažljivo promiješajte staklenim štapićem kako se deterdžent ne bi zapjenio te pričekajte 10 minuta.
3. Dodajte desetak kapi svježeg soka od ananasa ili tekućine za čišćenje leća i ponovno pričekajte 10 minuta. Nakon što ste molekulu DNA “oslobodili” iz stanice, potrebno je razgraditi proteine oko kojih je namotana molekula DNA i koji zajedno s molekulom DNA čine kromatin. Te proteine moguće je razgraditi svježim sokom od ananasa ili tekućinom za čišćenje leća jer sadrže enzime za razgradnju proteina.
4. Dopunite ostale ⅔ epruvete rashlađenim medicinskim alkoholom te opet pričekajte 10 minuta. Molekule DNA nisu vidljive u vodenoj otopini jer su topive u vodi pa je potrebno dodati medicinski alkohol kako bi molekule DNA isplivale na površinu.  

 

Pogledajte i opišite što se dogodilo u epruveti. Cijeli postupak možete ponoviti s nekim drugim biljnim materijalom i usporediti rezultate.

 

Natrag